,
2 maja 2025 roku, po 40 latach, dobiegło końca drugie Nawiedzenie polskich diecezji i parafii w kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
W sumie, od ponad 70 lat, rzesze wiernych miały możliwość doświadczenia spotkania z Matką, zwierzania Jej siebie
i swoich bliskich.
Pomysł peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej zrodził się w 1957 roku, w czasie uwięzienia Prymasa Wyszyńskiego w Komańczy. Z więzienia, bł. kard. Stefan Wyszyński prosił, aby podczas Uroczystości Jubileuszu 300-lecia ogłoszenia Maryi Królową Polski, 26 sierpnia 1956 roku, księża biskupi wynieśli Cudowny Obraz Matki Bożej na wały jasnogórskie. Słychać było wówczas spontaniczne okrzyki: „Matko, przyjdź do nas!”. Po złożeniu ślubów jasnogórskich, przeor Jasnej Góry, o. Jerzy Tomziński, kustosz o. Teofil Krauze oraz członkinie Instytutu Prymasowskiego doszli do przekonania, że potrzebna jest wierna kopia Jasnogórskiego Wizerunku, poprzez którą Matka Boża „wyjdzie z Jasnej Góry” do wiernego jej ludu. Następnie, obradująca na Jasnej Górze, 11 kwietnia 1957 roku 45. Konferencja Plenarna Episkopatu Polski podjęła decyzję o rozpoczęciu dzieła Nawiedzenia w diecezjach i parafiach całej Polski.
Dwie wierne kopie Cudownego Obrazu wykonał artysta malarz docent Leonard Torwirt w Toruniu. Na specjalnej
audiencji 14 maja 1957 roku papież Pius XII przyjął jedną z nich, a drugą uroczyście pobłogosławił dla Peregrynacji.
Obraz Nawiedzenia przewieziono na Jasną Górę 26 sierpnia 1957 roku. Podczas Sumy Pontyfikalnej Prymas Wyszyński ogłosił rozpoczęcie Peregrynacji: „Dokonaliśmy zbliżenia Obrazów – jakby jakiegoś świętego pocałunku na znak, że Obraz Nawiedzenia będzie szedł przez polską ziemię obdarzony mocami Cudownego Obrazu, że to sama Królowa Jasnogórska, wyzbywszy się koron i brylantów, idzie ze swego Tronu nawiedzać wierny lud”.
29 sierpnia 1957 roku rozpoczęła się Peregrynacja kopii Obrazu od archidiecezji warszawskiej. Ks. Prymas Wyszyński, chciał przez to dodać odwagi, tym którzy mieli wątpliwości co do zasadności takiej akcji duszpasterskiej. Pierwsze dni i miesiące obecności Matki Bożej w znaku Ikony jasnogórskiej, nieprzeliczone rzesze wiernych i duchowe owoce tego dzieła – rozwiały wszelkie wątpliwości.
Władze państwowe dokonywały kilkukrotnych „aresztowań” Obrazu Nawiedzenia. Od 4 września 1966 roku Ikonę przewieziono na Jasną Górę, a u bram klasztoru postawiono wartowników, a Obraz przez sześć lat był pilnowany przez milicję. Generał Zakonu otrzymał ostrzeżenie, że w przypadku braku posłuszeństwa wobec zarządzeń władz państwowych, wszyscy paulińscy klerycy zostaną powołani do służby wojskowej, a klasztor paulinów w Warszawie może zostać zamknięty.
Mimo uwięzienia Obrazu, postanowiono kontynuować Nawiedzenie, posługując się wymownymi symbolami: pustą ramą Obrazu, Ewangeliarzem i świecą. Od 13 maja 1972 roku nastąpił przełom: po wykradzeniu Obrazu, od Radomia, peregrynacja była kontynuowana. 12 października 1980 roku zakończył się I etap Nawiedzenia wszystkich parafii
w Polsce.
22 września 1984 r. Komisja Maryjna Episkopatu Polski, obradująca w paulińskim klasztorze w Warszawie pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, zadecydowała o przeprowadzeniu drugiego Nawiedzenia parafii na terenie Polski.
Przez lata trwania pierwszego i drugiego etapu Nawiedzenia, niezmiennie przynosiło ono owoce. Bardzo często można było spotkać się z relacjami, że 80-95% parafian przystąpiło w tym czasie do spowiedzi i Komunii Świętej. W wielu diecezjach nawet kilkaset małżeństw żyjących na tzw. kontrakcie cywilnym zawarło ślub kościelny. Wiązało się to ze Ślubami Narodu – Maryja poprzez swój Obraz Nawiedzenia uzdrawiała największe bolączki społeczne. Nawiedzenie ukazało również wartości ekumeniczne: np. prawosławne wsie prosiły, aby Obraz przejeżdżał wśród ich domostw.
Nawiedzenie Obrazu po 1989 roku nie natrafiało już na trudności ze strony władz państwowych. W związku
z postępującą laicyzacją polskiego społeczeństwa konieczne stało się ukierunkowanie duszpasterstwa na ewangelizację. Zaowocowało to m.in. powstaniem ruchów i stowarzyszeń trzeźwości oraz dzieł miłosierdzia.
Kolejną formą utrwalenia owoców duchowych nawiedzenia stała się „mała peregrynacja” kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po rodzinach, którą przeprowadzano w diecezjach i parafiach w ciągu ostatnich 70 lat kilkakrotnie.
W Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia 2025 roku, w Jubileuszowym Roku Nadziei, Maryja w swym wizerunku Nawiedzenia, rozpocznie trzecia swoją „podróż do swoich dzieci”! Będzie nawiedzała parafie w diecezji sosnowieckiej! A potem następne diecezje, do których powróci po prawie czterdziestu latach, dla ożywanie wiary nowego pokolenia.
opr.